Polecamy

Spływ Dunajcem - atrakcja słynna na całą Europę

Spływ przełomem Dunajca jest atrakcją nie tylko znaną w Szczawnicy i okolicach, ale także poza granicami naszego kraju! Co sezon przybywa tu kilkaset tysięcy turystów, by obcować z naturą, tak blisko jak tylko to możliwe.Co wyróżnia tę atrakcję?


Przełomem Dunajca nazywamy wąwóz wyżłobiony w wapiennych skałach Pienin. W trakcie pływu okrąża się szczyt Trzy Korony i obcuje z dziką przyrodą. Trasę umilają nie tylko malownicze widoki gór, widoczne z perspektywy rzeki, ale także niezwykle ciekawe opowieści flisaków, które nadają wyprawie wyjątkowego charakteru. Spływ jest unikalną rozrywką, której nie sposób doświadczyć nigdzie indziej! Na miejscu turyści zamieniają samochody i busy na specjalnie przygotowane tratwy - przypominające te z XIX wieku. Owe tratwy zbudowane są z pięciu połączonych ze sobą czółen. Mogą pomieścić 10 osób i dwóch flisaków. Sterowanie odbywa się za pomocą długich żerdzi – tak zwanych sprysek.Jak przebiega trasa?


Spływ rozpoczyna się od przysiółka Kąty w Sromowcach Wyżynnych i kończy w Szczawnicy. Na specjalne życzenie można wydłużyć trasę do Krościenka. Pierwsza trasa “Szczawnica” ma długość 18 km a czas spływu to około 2 godziny i 15 minut. Trasa “Krościenko” mierzy 23 km i jest o około 30 minut dłuższa. Większość trasy przebiega neutralnym pasmem granicznym jaki stanowi Dunajec. Ponadto rzeka wiedzie przez malowniczy teren Pienińskiego Parku Narodowego. Czas trwania spływu może się wydłużyć do około 3 - 3,5 godziny, w zależności od poziomu wody w rzece. Po zakończeniu wyprawy Dunajcem warto udać się do centrum Szczawnicy, gdzie na turystów czeka wiele innych atrakcji jak chociażby pijalnia wód mineralnych czy kolejka linowa na Palenicę. Będąc w tych okolicach nikogo nie może ominąć także wycieczka do malowniczego rezerwatu Wąwóz Homole! Przewozy turystów organizowane są wspólnie ze Stowarzyszeniem Flisaków Pienińskich.O czym warto pamiętać?


Ze względu na warunki atmosferyczne i bezpieczeństwo turystów spływ przełomem Dunajca jest atrakcją sezonową - działa od kwietnia do października. Ceny biletów różnią się w zależności od wyboru trasy. Rodziny z dziećmi mogą wykupić dla swoich pociech bilety ulgowe. Należy mieć na uwadze, że na jednej łodzi może maksymalnie płynąć pięcioro dzieci z biletem ulgowym. Z kolei dla wycieczek zorganizowanych, liczących 12 osób i więcej przygotowane są atrakcyjne rabaty grupowe. Bilety można kupić przez internet (na wybraną godzinę i minimum dzień przed planowanym spływem) - to doskonałe rozwiązanie, dla tych którzy nie lubią stać w kolejkach! Na spływ Dunajcem bez względu na panujące warunki pogodowe warto wziąć kurtkę przeciwdeszczową oraz zapasowy sweter lub bluzę.A może coś bardziej ekstremalnego?


Wyprawę Dunajcem można odbyć także pontonem! To doskonała alternatywa dla spływu tradycyjnymi tratwami sterowanymi przez flisaków - płynąc pontonem nie siedzimy bezczynnie na ławce, ale bierzemy aktywny udział w wyprawie, decydując o jej najważniejszych aspektach. Rafting, czyli spływ pontonem uważany jest za sport ekstremalny. Do dokonała rozrywka dla osób, które nie mają lęku przed wodą i chcą podnieść poziom adrenaliny w bliskim kontakcie z naturą.Każdy to przyjeżdża w okolice Pienin Małych i Beskidu Sądeckiego, powinien korzystać z tej wyjątkowej atrakcji, by doświadczyć trzech godzin obcowania z zachwycającymi widokami rzeki w otoczeniu malowniczych gór i lasów. Więcej informacji o słynnych atrakcjach Szczawnicy i okolic na http://www.szczawnica.nrs.pl/.