Polecamy

Spływ Dunajcem - atrakcja słynna na całą Europę

Szczawnica - Spływ DunajcemSpływ przełomem Dunajca jest atrakcją nie tylko znaną w Szczawnicy i okolicach, ale także poza granicami naszego kraju! Co sezon przybywa tu kilkaset tysięcy turystów, by obcować z naturą, tak blisko jak tylko to możliwe.Co wyróżnia tę atrakcję?


Przełomem Dunajca nazywamy wąwóz wyżłobiony w wapiennych skałach Pienin. W trakcie pływu okrąża się szczyt Trzy Korony i obcuje z dziką przyrodą. Trasę umilają nie tylko malownicze widoki gór, widoczne z perspektywy rzeki, ale także niezwykle ciekawe opowieści flisaków, które nadają wyprawie wyjątkowego charakteru. Spływ jest unikalną rozrywką, której nie sposób doświadczyć nigdzie indziej! Na miejscu turyści zamieniają samochody i busy na specjalnie przygotowane tratwy - przypominające te z XIX wieku. Owe tratwy zbudowane są z pięciu połączonych ze sobą czółen. Mogą pomieścić 10 osób i dwóch flisaków. Sterowanie odbywa się za pomocą długich żerdzi – tak zwanych sprysek.Jak przebiega trasa?


Pieniny - Spływ DunajcemSpływ rozpoczyna się od przysiółka Kąty w Sromowcach Wyżynnych i kończy w Szczawnicy. Na specjalne życzenie można wydłużyć trasę do Krościenka. Pierwsza trasa “Szczawnica” ma długość 18 km a czas spływu to około 2 godziny i 15 minut. Trasa “Krościenko” mierzy 23 km i jest o około 30 minut dłuższa. Większość trasy przebiega neutralnym pasmem granicznym jaki stanowi Dunajec. Ponadto rzeka wiedzie przez malowniczy teren Pienińskiego Parku Narodowego. Czas trwania spływu może się wydłużyć do około 3 - 3,5 godziny, w zależności od poziomu wody w rzece. Po zakończeniu wyprawy Dunajcem warto udać się do centrum Szczawnicy, gdzie na turystów czeka wiele innych atrakcji jak chociażby pijalnia wód mineralnych czy kolejka linowa na Palenicę. Będąc w tych okolicach nikogo nie może ominąć także wycieczka do malowniczego rezerwatu Wąwóz Homole! Przewozy turystów organizowane są wspólnie ze Stowarzyszeniem Flisaków Pienińskich.O czym warto pamiętać?


Pieniny - przełom dunajcaZe względu na warunki atmosferyczne i bezpieczeństwo turystów spływ przełomem Dunajca jest atrakcją sezonową - działa od kwietnia do października. Ceny biletów różnią się w zależności od wyboru trasy. Rodziny z dziećmi mogą wykupić dla swoich pociech bilety ulgowe. Należy mieć na uwadze, że na jednej łodzi może maksymalnie płynąć pięcioro dzieci z biletem ulgowym. Z kolei dla wycieczek zorganizowanych, liczących 12 osób i więcej przygotowane są atrakcyjne rabaty grupowe. Bilety można kupić przez internet (na wybraną godzinę i minimum dzień przed planowanym spływem) - to doskonałe rozwiązanie, dla tych którzy nie lubią stać w kolejkach! Na spływ Dunajcem bez względu na panujące warunki pogodowe warto wziąć kurtkę przeciwdeszczową oraz zapasowy sweter lub bluzę.A może coś bardziej ekstremalnego?


Szczawnica - Spływ DunajcemWyprawę Dunajcem można odbyć także pontonem! To doskonała alternatywa dla spływu tradycyjnymi tratwami sterowanymi przez flisaków - płynąc pontonem nie siedzimy bezczynnie na ławce, ale bierzemy aktywny udział w wyprawie, decydując o jej najważniejszych aspektach. Rafting, czyli spływ pontonem uważany jest za sport ekstremalny. Do dokonała rozrywka dla osób, które nie mają lęku przed wodą i chcą podnieść poziom adrenaliny w bliskim kontakcie z naturą.Każdy to przyjeżdża w okolice Pienin Małych i Beskidu Sądeckiego, powinien korzystać z tej wyjątkowej atrakcji, by doświadczyć trzech godzin obcowania z zachwycającymi widokami rzeki w otoczeniu malowniczych gór i lasów. Więcej informacji o słynnych atrakcjach Szczawnicy i okolic na http://www.szczawnica.nrs.pl/.