Polecamy

Lecznicze źródła wody mineralnej w Szczawnicy

Lecznicze źródła wody mineralnej w Szczawnicy


Pijalnia Wody - SzczawnicaSzczawnica słynie nie tylko ze świetnych tras narciarskich, ale także niepowtarzalnego klimatu, w którym szybciej odzyskują zdrowie rekonwalescenci i kuracjusze. Źródła leczniczych wód, które zostały tam odkryte już w 1832 roku stanowią dla wielu jeśli nie jeden z głównych celów podroży w to miejsce, to jeden z ważnych czynników.


Przez tutejszych mieszkańców uzdrowiskowe wody nazywane są „szczawikami” i podobno nazwa ta jest inspirowana lekkim posmakiem kwasku, który pozostawiają po sobie wody mineralne ze Szczawnicy. Pochodzą w większości z płytkich źródeł znajdujących się zaledwie do kilku metrów pod powierzchnią ziemi.


Oprócz samych wód, na leczenie korzystnie wpływają także inne czynniki, takie jak: wysokie nasłonecznienie stoków przez cały rok, odpowiednie warunki termiczne i świeże powietrze, pochodzące z otaczających Szczawnicę lasów oraz górskich stoków.

Wyjątkowo korzystne działanie wymienionych wód wynika z ich składu chemicznego. Zachowana w nich jest odpowiednia proporcja miedzy ilością wody,a obecnością aktywnych pierwiastków, które nie występują w spożywanej przez nas na co dzień wodzie. Te pierwiastki to przede wszystkim: wodorowęglany i chlorki sodu, a także wapń i magnez oraz bromki, jodki i kwas m-borowy.


W Szczawnicy dostępne jest ponad 12 rodzajów wód. Najważniejsze z nich to:


 • Helena – wspomaga walkę z wrzodami żołądka i łagodzi objawy schorzeń dwunastnicy,

 • Józefina – to najstarsze źródełko leczniczych wód, odkryte ok. 1810 roku. Jego nazwa pochodzi od współwłaścicielki Szczawnicy – Józefiny Szalay. Woda zalecana jest dla pacjentów uskarżających się na niedrożność nosa i gardła, stany zapalne, problemy z oddychaniem typowe dla astmy, rozedmę płuc, a nawet stany zapalne i nadwagę,

 • Jan – woda ta stanowi podstawę wody stołowej „Szczawniczanka”, a ponadto wykorzystywana jest do kąpieli. Polecana szczególnie przy problemach z drogami oddechowymi,

 • Wanda – najlepsza woda lecznicza dla alergików. Niweluje objawy uczuleń oraz pomaga przetrwać alergikom trudny czas dokuczającej alergii,

 • Pitoniakówka – woda posiada najwyższą zawartość dwutlenku węgla sposród wszystkich wymienionych. Polecana przy problemach z trawieniem. Zawiera zdecydowanie więcej minerałów, niż kolejne źródło…

 • Magdalena – woda zawdzięcza swoją nazwę od imienia jednej z pensjonariuszek, wypoczywającej w kurorcie, ponieważ odkryta została właśnie przez turystów, którzy przebywali w Szczawnicy. Skutecznie niweluje objawy zaparć i leczy problemy z drogami żółciowymi,

 • Stefan – woda upamiętniająca imię współwłaściciela Szczawnicy i męża Józefiny Szalay – Stefana Szalaya. Woda najlepiej radzi sobie z objawami schorzeń górnych dróg oddechowych.


Pijalnia Wody w SzczawnicyCo ciekawe wody uzdrowiskowe, wydłużają czas remisji chorób. Badanie określające czas powrotu schorzeń, które w normalnych warunkach także wracają do pacjenta wykazało, że leczenie dzięki wodom wydłuża czas miedzy remisji nawet o 30%!

U kuracjuszy uskarżających się na problemy z górnymi drogami oddechowymi, wody ze Szczawnicy przyśpieszały proces leczenia, opóźniały pojawianie się ewentualnych komplikacji w postaci obrzęków, a także przywracały wydzielanie błony śluzowej do odpowiedniego poziomu.


Wody z uzdrowiskowych źródeł wielokrotnie stanowiły obiekt badań lekarzy, którzy po ich zrealizowaniu orzekli, że wody szczawnickie posiadają wysoką zawartość minerałów oraz są wyjątkowo korzystne podczas walki z takimi schorzeniami jak:


 • nieżyt górnych dróg oddechowych,

 • astma,

 • problemy z oskrzelami,

 • przerwanie błon śluzowych,

 • suchość błon śluzowych.


Gdzie można napić się szczawnickich wód?


 • Pijalnia „Magdalena” - wody „Magdalena” i „Jan”,

 • Pijalnia przy placu Dietla – wody „Stefan” i „Józefina”,

 • Zejście do wyciągu krzesełkowego przy wjeździe na Palenicę, Park Dolny i ul. Skotnicka – wody „Szymon”, „Wanda”, „Pitoniakówka” (wody ogólnodostępne).