Szlak ze Szczawnicy na Przehybę

PrzehybaSzczawnica jest dobrym punktem wypadowym w wiele rejonów górskich, m.in. na Przehybę w Beskidzie Sądeckim. Z miasta można do niej dotrzeć dwoma szlakami - niebieskim i zielonym szlakiem turystycznym - oba zapewniają wspaniałe widoki, choć różniące się od siebie. Szlak niebieski jest łagodny, prowadzi przez zalesione tereny, nadaje się także dla początkujących. Szlak zielony posiada bardziej strome podejścia, ale pozwala na podziwianie interesujących widoków. Szlaki te łączą się na szczycie, dzięki czemu można skorzystać z obu tras podczas jednej wycieczki. Szlak niebieski to ok 3.10 h wspinaczki (2.10 h w dół), szlak zielony 3.30 h (2.30 h w dół). Dodatkowo idąc szlakiem niebieskim można zwiedzić wodospad Zaskalnik.

Schronisko i wieża Przehyby

Najwyższy wierzchołek Przehyby liczy 1175 m n.p.m. i zwany jest Garbem. Na górze znajduje się znane schronisko turystyczne oraz charakterystyczna wieża, czyli maszt telewizyjny o wysokości 87 m. Schronisko to kilkukrotnie odwiedził Karol Wojtyła, a w czasie wojny był to teren działań oddziałów partyzanckich./p>

Szczyt ten dawniej posiadał rozległą halę, która obecnie porośnięta jest lasem, który delikatnie utrudnia podziwianie widoków - najlepszy punkt widokowy znajduje się na tarasie przed schroniskiem. Góra ta znana jest także pod nazwą Przechyaba lub Prehyba.

Skałka i jaskinie

Przehyba to także miejsce krzyżowania się różnych szlaków turystycznych, prowadzących, m.in. do Krościenka nad Dunajcem, Rytra, Jazowska, Gabonia i Moszczenicy Wyżnej. Pozwala to na robienie krótkich wycieczek po okolicy - szczególnie polecane jest odwiedzenie sąsiedniej Skałki przy czerwonym szlaku turystycznym do Krościenka oraz kamienia św. Kingi, na którym wg. legendy miała odpoczywać święta.

Warte uwagi są także atrakcje turystyczne wzdłuż szlaku niebieskiego do Rytry - jaskinia “Nad Borsudzym” i jaskinia „Wietrzne Dziury”. Wędrówkę z Radziejowej można kontynuować w różnych kierunkach lub powrócić do Szczawnicy.