Wąwóz Homole

W Wąwozie HomoleWąwóz Homole jest jednym z najbardziej urokliwych i najczęściej odwiedzanych miejsc w Pieninach Małych - rangą można go porównać do znaczenia Wąwozu Szopczańskiego dla Pienin Właściwych. Będąc w Szczawnicy i okolicach trzeba zwiedzić szlak turystyczny biegnący przez całą długość tego miejsca.

Wąwóz Homole ma długość 800 m i usytuowany jest prostopadle do głównego grzbietu górskiego - szlak turystyczny przeprowadzony przez ten obszar prowadzi w najwyższe, najciekawsze partie Małych Pienin. Warto rozpocząć swoją wędrówkę z tego miejsca, bądź zaplanować ją w taki sposób, aby zakończyć ją w Wąwozie Homole w Jaworkach. To, co zwraca uwagę tego wyjątkowego miejsca, to potok Kamionka płynący dnem Wąwozu i tworzący w nim efektowne kaskady. Początek potoku, jego źródła, znajdują się w okolicach góry Wysoka. Duże wrażenie robią też ściany wąwozu wysokie na 120 m i zbudowane z wapieni oraz niewielkich związków żelaza. Po drodze spotkać można też duże głazy i kamienie, które osunęły się z szczytów i efektownych piargów. W zimę istnieje możliwość zejścia niewielkich lawin śnieżnych.

Rezerwat Homole

Według podań i legend Wąwóz Homole dawniej odwiedzany był przez poszukiwaczy złota i skarbów. Być może w XVI w. znajdowało się tu pewne tajemnicze zamczysko. Obecnie teren ten to rezerwat przyrody, chroniący ukształtowanie terenu, rzadkie gatunki roślin i siedliska zwierząt i ptaków, np. gniazda sów. Za wejście do wąwozu, a tym samym na zielony szlak turystyczny, pobierana jest opłata. Szlak rozpoczyna się w Jaworkach, a za terenem Wąwozu Homole łączy się z Głównym Szlakiem Pienińskim. Pozwala na dotarcie do najwyższej góry Pienin - Wysokiej, co zajmuje ok 2 h. Zejście w dół powinno zająć ok 1,5h. Na trasie szlaku zamontowano barierki, schodki i mostki ułatwiające wspinaczkę.

Idąc przez Wąwóz Homole mija się góry, takie jak: Wapiennik, Grzebień czy Prokwitowska Homola, w których można zaobserwować m.in. pozostałości po szybach górniczych. Ponadto mija się Niską i wysoką Skałę, by w końcu dojść do Dubantowskiej Doliny, która jest jednocześnie miejscem wypoczynku z ławkami i stołami. Z miejscem tym łączy się pewna legenda - odnaleźć tam można Kamienne Kręgi, w których wedle tradycji zapisane są losy ludzi aż do końca świata. Podobno pewien pop z wsi Wielki Lipnik rozszyfrował tajemne znaki, ale Bóg odebrał mu mowę, aby nie mógł wyjawić tajemnicy.

Polana pod Wysoką

Fragment Polany pod WysokąOsoby, które zdecydują się kontynuować trasę zielonym szlakiem turystycznym po przejściu rezerwatu Homole, mogą zboczyć z trasy na boczną, nieoznakowaną drogę, kierującą do turystycznego szałasu “Bukowinki”, gdzie można skorzystać z bufetu, a w zimie ze stacji ośrodka narciarskiego. Z miejsca tego rozciąga się też wspaniała panorama na Beskid Sądecki.

Następnie można powrócić na szlak i dalej kontynuować wędrówkę, m.in. na niewielkie wypłaszczenie Rówienki, a następnie na Polanę pod Wysoką - w niektórych przewodnikach można znaleźć podział tej Polany na mniejsze części o własnych nazwach (Dolina, Janeczków, Za Potok itp.). Znajduje się tam baza namiotowa należąca do Studenckiego Koła Przewodników Beskidzkich w Łodzi.

Z Polany pod Wysoką można dojść do rezerwatu Wysokie Skałki oraz zdobyć najwyższy szczyt pasma Pienin Małych - Wysoką.