Polecamy

Wąwóz Homole

Wąwóz HomoleW miejscowości Jaworki, u stóp Wysokiej znajduje się jedna z największych atrakcji przyrodniczych okolic Szczawnicy – Wąwóz Homole. Jest to głęboki, liczący ponad 800 metrów długości wąwóz o stromych ścianach zbudowanych z różnokolorowego wapienia. 

Miejsce to fascynowało ludzi już w średniowieczu. Jan długosz podaje, że szukano tu złota. Z kolei po jego wschodniej ścianie znajduje się niewielka kulminacja Wapiennika, gdzie znajdowały się piece do wypalania wapna. 

Wąwóz robi ogromne wrażeni wysokością i stromizną potężnych skalnych ścian. Malowniczości dodaje mu płynący dnem potok Kamionka. Całość porośnięta jest lasem iglastym i mieszanym. Jednak z niemal każdego punktu widać rozległe łąki położone powyżej wąwozu. Wyjście z wąwozu zamyka Dubantowska Dolina z wielkimi głazami nazywanymi niekiedy kamiennymi kręgami. Jest to ulubione miejsce odpoczynku turystów wędrujących wąwozem. Ustawiono tu dla nich drewniane ławy i stoły. Z rozległej polany widać już kolejną atrakcję – górującą na południu ścianę Wysokiej, najwyższego szczytu Pienin ze 120 metrową ścianą skalną.

Wąwóz HomoleTeren wąwozu objęty jest ochroną rezerwatową. Poruszać można się jedynie wytyczonym zielonym szlakiem pieszym. Aby ułatwić komunikację i zmniejszyć niebezpieczeństwo poślizgnięcia się na śliskich kamieniach w wielu miejscach zamontowano metalowe schodki oraz mostki i przełazy. 

Dochodząc do końca wąwozu można wrócić tą samą drogą lub skierować się pod Wysoką i kontynuować wędrówkę grzbietem Małych Pienin.

Panorama wirtualna Wirtualna panorama - wejście do Wąwozu Homole
Panorama wirtualna Wirtualna panorama - Wąwóz Homole