Polecamy

Nowe wydanie przewodnika „Spacerkiem po starej Szczawnicy i Rusi Szlachtowskiej”

9 grudnia br. w sali kinoteatru „Pieniny” odbyła się promocja najnowszego wydania przewodnika Bar-bary Aliny Węglarz „Spacerkiem po starej Szczawnicy i Rusi Szlachtowskiej”.

Pierwsze wydanie przewodnika ukazało się w 1994 roku, kolejne w 1999. Informacje o Szczawnicay zostały poszerzone m.in. o informacje z dziedziny historii i kultury ludowej Rusi Szlachtowskiej, eseje o rodach związanych z uzdrowiskiem: Szalayów, Stadnickich, Kołączkowskich i rodach góralskich. Uzupełniona została także o informacje o rozwoju uzdrowiska za czasów Akademii Umiejętności której była właścicielem przez pewien czas. Ponadto autorka uzupełniła wiele informacji które były już nieaktualne.

Barbara Węglarz jest z wykształcenia etnografem, absolwentką Uniwersytetu Jagiellońskiego, z zamiłowania historykiem Szczawnicy, z którą związana jest rodzinnie od 1978 r. Od 2004r. jest dyrektorem Muzeum Pienińskiego w Szczawnicy, będąc z nim związana od początków swojej drogi zawodowej, od 1982r. Jest jest autorką scenariuszy kilkunastu wystaw muzealnych, poruszających tematy z historii uzdrowiska i etnografii regionu, m.in. „Stadniccy w Szczawnicy”, „Zakład Wodoleczniczy doktora Józefa Kołączkowskie-go”, „Ziołolecznictwo w regionie pienińskim – wiedza, wiara, magia”, „Boże Narodzenie w sztuce ludowej” , „Jak do Szczawnic podróżowano ”, „Historia flisactwa na Dunajcu” i wiele innych. Zapisała się w dziejach miasta również jako współautorka publikacji „Żydzi w szczawnickim kurorcie” oraz „ Szlak godeł szalayowskich” a także wydaną pod jej redakcją materiałów z konferencji polsko-węgierskiej zatytułowane „Pogranicze polsko-węgierskie od Orawy do Pienin w XIX w. i na pocz. XX”. 

SZczDW, na podstawie wiadomości UM Szczawnica