Polecamy

Szczawnica - idealne miejsce na wypoczynek

Na terenie Polski znajduje się wiele miejsc o wyjątkowym klimacie, walorach przyrodniczych i cennych właściwościach leczniczych. Doskonałym przykładem takiego miejsca jest Szczawnica, położona w Beskidach Zachodnich, nad potokiem Grajcarkiem, która za sprawą ciekawych atrakcji przyciąga nie tylko kuracjuszy, ale także licznych turystów.


Specyfika miejsca


Szczawnica leży na pograniczu Małych Pienin i Beskidu Sądeckiego w dolinie Grajcarka.

Miasto otaczają górskie szczyty: Rabsztyn, Wysoka, Trzy Korony i Sokolica. W pobliżu znajduje się Pieniński Park Narodowy, a także lasy iglaste i modrzewiowe. Wyjątkowy mikroklimat występujący w tych okolicach, duże nasłonecznienie oraz istniejące tu dobroczynne źródła wód mineralnych korzystnie wpływają na regenerację organizmu. Miasto uzdrowiskowe przystosowane jest dla osób chorych oraz tych, którzy cenią ciszę, spacery i odpoczynek z widokiem na piękne góry. Do dyspozycji kuracjuszy dostępne są rozmaite zabiegi, pijalnia wód oraz komfortowe sanatoria, które słyną z leczenia górnych dróg oddechowych. Szczawnica oferuje także korzystanie z rozmaitych atrakcji, które przypadną do gustu miłośnikom aktywnego wypoczynku.


Szczawnica zimą - narty, snowboard, kolej krzesełkowa


Szaczawnica to idealne miejsce do jazdy na nartach i snowboardzie w gronie znajomych a także spędzenia ferii zimowych z dziećmi. Do dyspozycji przyjezdnych są liczne trasy zjazdowe, przeznaczona dla doświadczonych narciarzy potrafiących radzić sobie w trudnych warunkach i świeżym śniegu a także trasy łatwe, idealne do nauki jazdy na nartach. Stacja narciarska "Palenica" wpływa na to, iż Szczawnica to jeden z najlepszych ośrodków narciarskich w Polsce. Przyjezdni mogą skorzystać z kolei krzesełkowej oraz wyciągów orczykowych. Zróżnicowany stopień trudności tras sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie. Zwolennicy jazdy na desce również mają na co liczyć! Trasa snowboardowa Szafranówka - HALFPIPE o długości 100 m zapewnia doskonałe warunki, czego dowodem są odbywające się tu zawody w slalomie gigancie, slalomie równoległym i halfpipe. Dużym atutem Szczawnicy jest świetnie przygotowane zaplecze narciarskie - wypożyczalnie, dzięki którym nie trzeba kupować własnego sprzętu a także punkty gastronomiczne, które zapewniają ciepłe posiłki i pomogą ogrzać się po “białym szaleństwie” na stoku.


Atrakcje Szczawnicy i miejsca warte odwiedzenia


Szczawnica jest wspaniałą bazą wypadową do wielu atrakcji, z bogatą ofertą rekreacyjno-turystyczną. Jest tu wszystko, co potrzebne do dobrego wypoczynku - również aktywnego. Odnajdą się tu zarówno fani sportów zimowych, kajakarze, jak i miłośnicy jazdy rowerowej oraz konnej. Amatorom sportów ekstremalnych przypadnie do gustu rafing, czyli spływ pontonem po rzece Dunajec. Dla zwolenników pieszych wycieczek przygotowano liczne szlaki o różnym stopniu trudności i długości. Do najpopularniejszych z nich należą: szlak na Jarmutę, szlak ze Szczawnicy na Durbaszkę, szlak przez Wysoką na Przełęcz Rozdziela. Przebywający w Szczawnicy i okolicach nie mogą pominąć również miejsc takich jak Wąwóz Homole, który prowadzi w najwyższe partie pienińskiego masywu a także Biała Woda - malowniczy rezerwat położony na wschód od Szczawnicy.Nocleg w Szczawnicy


Miasto zapewnia dostęp do sporej bazy noclegowej. W jej obrębie znajdują się tanie, ale bardzo komfortowe noclegi dla młodzieży i rodzin z dziećmi, jak i liczne hotele oraz apartamenty o wysokim standardzie. Można tu znaleźć także doskonałe miejsca do rozbicia namiotów. Niskie ceny i różnorodność dostępnych ofert sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie.


Więcej informacji o Szczawnicy można znaleźć na stronie http://www.szczawnica.nrs.pl.