Polecamy

Szczawnica – gdzie najlepiej zjeść i nocować, oddając się białemu szaleństwu?

Szczawnica – gdzie najlepiej zjeść i nocować, oddając się białemu szaleństwu?


Szczawnica Jadłodajnia SzczęścieMalownicza Szczawnica, znajdująca się w Karpatach, to prawdziwa gratka dla turystów szukających nie tylko aktywnego wypoczynku, ale także tych preferujących spokojny wypoczynek. Szczawnica jest miastem wciąż rozwijającym się, w którym powstają coraz to nowe atrakcje. Zaplecze turystyczne w postaci hoteli, restauracji i szlaków turystyczne stoi na wysokim poziomie, przypominającym nawet niekiedy standardy znane z europejskich kurortów wypoczynkowych. Jak w przypadku każdego wyjazdu, warto wcześniej zarezerwować hotel, wiedzieć gdzie udać się na dobry grzaniec oraz jakimi trasami zjeżdżać, dostosowując poziom ich trudności do własnych umiejętności.


Gdzie dobrze zjeść w Szczawnicy?


Każdy aktywny wędrowiec przebywający w górach, chętnie zje smaczny i wartościowy posiłek, dzięki któremu będzie mógł albo ruszyć w dalszą trasę albo zregenerować się po wysiłku. Warto również w trakcie spacerów zaopatrzyć się w odpowiedni prowiant. Świetnym pomysłem jest urządzenie pikniku na górskich stokach. Jednak, kiedy chcemy zjeść posiłek w restauracji można skorzystać z kilku miejsc, w które polecamy się udać.


Część główna, czyli obiad

W Szczawnicy jest naprawdę duży wybór miejsc, w których możemy spróbować typowych dla południowej części Polski potraw. Turyści odnajdą w Szczawnicy liczne restauracje, kawiarnie, bary oraz kioski gastronomiczne, w których można kupić drobne przekąski, gdy dopadnie nas na szlaku wilczy apetyt;).

Będąc w górach nie sposób odmówić sobie góralskiej kwaśnicy, podawanej w wydrążonym chlebie, placków ziemniaczanych po zbójniku i smażonych ryb. Natomiast typowym daniem serwowanym w Szczawnicy jest świeży pstrąg.


Warto zjeść dania o trochę wyższej kaloryczności niż zwykle, które nie tylko dodadzą nam energii, ale także rozgrzeją wyziębnięty organizm szczególnie w czasie zimy.


Wielu turystów szczerze zachwala szczawnickie pizzerie.


W Szczawnicy wiele jest miejsc, w których można samemu urządzić grill czy ognisko. Warto to zrobić szczególnie wieczorem, przy nastrojowym zachodzie słońca, wtedy przygotowane przekąski będą wyjątkowo dobrze smakowały w połączeniu z górskim powietrzem.


Ciekawostką są lody na wagę serwowane przez dwie lokalne cukiernie – „u Marysi” i „Jacak”. Oprócz tego warto skosztować w nich także przepysznych drożdżówek i ciast, które doskonale sprawdzą się, jako prowiant na dalszą wędrówkę górskimi pasmami. Będąc na wakacjach nie można również ominąć gofrów z bitą śmietaną i owocami.


I oczywiście główna atrakcja, czyli oscypki. Wiele osób chwali te grillowane, ze względu na aromatyczny zapach, który wytwarza się przy okazji ich podgrzewania, a także na słodko z żurawiną.


Większość kawiarni i restauracji urządzona jest w stylu góralskim. W wystroju dominuje drewno i skóra.


Nocleg w Szczawnicy


Dla turystów przez cały rok otworem stoją pensjonaty, domy wczasowe, schroniska i sanatoria. Oprócz tego dla fanów bliskości z naturą i survivalu udostępniane są pola namiotowe. W obrębie Szczawnicy powstaje coraz więcej ośrodków agroturystycznych, wiec wybór miejsca noclegowego jest naprawdę szeroki.


Miejsc noclegowych jest w Szczawnicy pod dostatkiem i z pewnością turyści oczekujący zarówno ekonomicznego, jak i ekskluzywnego noclegu, znajdą dla siebie odpowiednie miejsce. Zaplecze hotelowe jest doskonale rozwinięte, jednak w sezonie warto pomyśleć o zarezerwowaniu pokoju z odpowiednim wyprzedzeniem. Poza sezonem można znaleźć jednak naprawdę atrakcyjne oferty ze względu na mniejszą ilość turystów w tym czasie i idący za tym spadek cen.


Większość ośrodków organizuje dla swoich gości dodatkowe atrakcje w tym wycieczki konne, kuligi, ogniska, a nawet loty paralotnią. Część z nich oferuje także wyżywienie, dlatego warto zwrócić uwagę na łączone oferty, dzięki którym zaoszczędzimy czas na szukanie odpowiedniej restauracji.


Większość hoteli umożliwia także darmowy dostęp do sieci Wi-Fi, jednak w trakcie urlopu polecamy wypoczynek od zdobyczy techniki i relaks na słonecznym tarasie z widokiem na przepiękne Pieniny.