Polecamy

Pora na seniora! Pomysł na wypoczynek na emeryturze

Wczasy, urlop, wakacje i wypoczynek nie są skierowane tylko dla młodzieży i dorosłych. Coraz więcej seniorów - emerytów i rencistów, decyduje się na samodzielne podróżowanie i zmienianie otoczenia. Jeśli zastanawiasz się, gdzie w Polsce są miejsca przyjazne dla seniorów na wczasach - dowiedz się co oferuje Szczawnica i okolice.

Zalety urlopu w Szczawnicy

Szczawnica jest dobrym miejscem na urlop i wakacje dla wszystkich - nie tylko osób starszych czy młodzieży. Usytuowana jest w malowniczym miejscu, tuż nad Przełomem Dunajca, w bliskim sąsiedztwie Pienin Małych i Beskidu Sądeckiego. To spokojnie, niezbyt duże miasto, w którym nie spotka się tłumów turystów, jakie są obecne w innych górskich miejscowościach.

Szczawnica - wakacje senioraMiasto położone jest w dolinie, przez co nie trzeba pokonywać dużych wysokości, aby przemieścić się do każdej jego części. Ponadto jest nie tylko świetną bazą wypadową do mniejszych lub większych wycieczek, ale samo w sobie ma długą historię i niepowtarzalny urok. Posiada starą zabudowę, stylizowaną na szwajcarski typ architektury, wiele spacerowych alei oraz liczne punkty usługowe, które zapewniają wygodny wypoczynek.

Uzdrowisko Szczawnica - wczasy dla zdrowia

Jedną z ważniejszych zalet Szczawnicy jest jej część uzdrowiskowa, która pozwoliła na rozwinięcie się całego miasta jeszcze w XIX wieku. To idealne miejsce dla osób, które muszą zadbać o zdrowie, wyciszyć się i pobyć w miejscu o czystym powietrzu i wyjątkowym mikroklimacie. Uzdrowisko Szczawnica i liczne sanatoria znajdujące się na jego terenie zajmują się leczeniem takich chorób, jak: astma oskrzelowa, choroby gardła i wszystkie schorzenia związane z układem oddechowym. Ponadto alergie i choroby stawów.

Oprócz wyjątkowego mikroklimatu warto docenić także dostęp do wód leczniczych, których źródła znajdują się w samej Szczawnicy, jak i na zboczach okolicznych gór. Jak podaj strona szczawnica.nrs.pl, w której można odnaleźć więcej informacji na temat uzdrowiska, w Szczawnicy istnieje kilka pijalni wód, w tym trzy ogólnodostępne.

Seniorzy SzczawnicaSeniorzy, którzy szukają dobrego miejsca na wypoczynek, spacery i podziwianie krajobrazów w Szczawnicy znajdą bardzo dużo miejsc nadających się do tego typu rozrywek, m.in.: Park Zdrojowy Górny, Park Zdrojowy Dolny, promenada spacerowa i inne.  

Aktywny senior - oferta sportowa Szczawnicy

Seniorzy aktywni, którzy nie wyobrażają sobie wczasów polegających tylko na spacerowaniu, będąc w Szczawnicy zyskują dostęp do wielu możliwości innego rodzaju wypoczynku. W zależności od tego, co lubią mogą wybierać z szerokiej oferty atrakcji. Wśród nich wymienić można przede wszystkim:

  • wędrówki po górach - w Szczawnicy rozpoczyna się wiele szlaków turystycznych. Wiele z nich nie wymaga dobrej kondycji i dużego wysiłku - nadają się dla osób starszych, rodziców z dziećmi etc.;

  • wędkarstwo - Dunajec i potok Grajcarka to wymarzone miejsce do łowienia ryb. W rzekach tych żyją m.in. pstrągi potokowe i lipienie i nie tylko. Szczawnica jest miejscem, do którego zjeżdżają wędkarze z całej Polski;

  • turystyka rowerowa - Szczawnica posiada wypożyczalnie rowerów oraz wygodne i malownicze rowerowe szlaki rowerowe - niezbyt męczące i pozbawione dużych podjazdów.

Atrakcje turystyczne Szczawnicy

Szczawnica ma do zaoferowania seniorom dużo więcej niż aktywny wypoczynek lub spacery uzdrowiskowe. Jest to miejsce, w którym można skorzystać z licznych atrakcji turystycznych, takich jak spływ Przełomem Dunajca na starodawnych tratwach, zwiedzanie pobliskich rezerwatów, np. Wąwóz Homole, liczne muzea, kościoły oraz punkty kulturalne. W sezonie letnim organizowanych jest wiele koncertów i dancingów, np. w Dworcu Gościnnym oraz wystaw i galerii.

Szczawnica to także punkty usługowe - restauracje, kawiarnie i sklepy, które pozwolą na spędzanie wieczorów z widokiem na piękne góry - Pieniny Małe i Beskid Sądecki.

Jeśli więc jesteś seniorem lub szukasz miejsca na wczasy dla swojej rodziny – weź pod uwagę Szczawnicę. To doskonałe miejsce na urlop dla całej rodziny.

Więcej informacji na temat Szczawnicy, jej bazy noclegowej i atrakcjach można znaleźć na stronie http://www.szczawnica.nrs.pl/.