Polecamy

Pomysł na wycieczkę rowerową? Pieniny!

Jeśli kochasz spędzać wolny czas aktywnie, a przy tym uwielbiasz zwiedzać i poznawać nowe miejsca - turystyka rowerowa jest czymś dla Ciebie. Podpowiadamy, gdzie zorganizować wyprawę rowerową z niezapomnianymi widokami, ciekawymi atrakcjami i interesującą, ale niezbyt uciążliwą trasą. Wybierz Pieniny i okolice Szczawnicy!


Szczawnica - miejsce godne polecenia


Szczawnica jest usytuowana w urokliwym miejscu - między Pieninami Małymi a Beskidem Sądeckim, co czyni ją jednym z najpiękniejszych regionów Polski. Znana jest głównie z organizowania spływów tratwami Przełomem Dunajca, choć oprócz tego posiada wiele innych atrakcji turystycznych, które warto odwiedzić. Mimo ich obecności nadal pozostaje regionem mniej popularnym niż Zakopane czy Karpacz, a posiadającym równie dużo uroku i zalet. Nie jest zatłoczona, skomercjalizowana i oferuje to, na czym najbardziej zależy osobom zakochanym w tym miejscu - dostęp do świeżego powietrza, pięknych panoram, gór i wielu atrakcji.


Szczawnica rowerySzczególnie dobrze w tych okolicach czują się amatorzy najróżniejszych sportów i aktywności - od narciarstwa, przez paralotniarstwo, kajakarstwo, wędrówki górskie, na kolarstwie kończąc. Szczawnica i okolice do gustu przypadnie wszystkim miłośnikom jazdy na rowerze - zarówno “sakwiarzom”, którzy planują kilkudniowe wyprawy rowerowe, jak i tym, którzy chcą zorganizować jednodniowy, całodzienny wypad rowerowy. W końcu na rowerze można zwiedzić więcej i szybciej, pozostając w bliskim kontakcie z naturą.


Trasy rowerowe w Szczawnicy i okolicach


Decydując się na wyprawę rowerową warto jako punkt startu wybrać Szczawnicę - tam rozpoczyna się większość szlaków turystycznych pieszych i rowerowych, które zaprowadzą turystów w najpiękniejsze okolice regionu. Tu też rozpoczyna się trasa do Czerwonego Klasztoru na Słowacji - 15 km pięknych widoków, jazdy wzdłuż potoku Grajcarek, Dunajca oraz stromych ścian górskich.


Pierwszy jej etap zaczyna się w samym mieście i prowadzi przez promenadę spacerową - najdłuższą tego typu aleję w Polsce, która ciągnie się wzdłuż potoku Grajcarka i wyposażona jest w wiele miejsc, w których można odpocząć. Doprowadza aż do ujścia potoku do Dunajca i tam rozpoczyna się drugi etap szlaku rowerowego - z najładniejszymi widokami na Pieniny, w tym słynny szczyt Trzy Korony oraz na Dunajec wijący się wzdłuż stromych skał. Jest to szeroka, wygodna, ale i szutrowa ścieżka rowerowo-piesza, na której występuje tylko jeden większy podjazd. Prowadzi aż do Czerwonego Klasztoru na Słowacji - kompleksu klasztornego z XIV w., który jest interesujący sam w sobie, jak i pozwala na zobaczenie ciekawej panoramy okolicy. Decydując się na tę konkretną trasę trzeba wiedzieć, że:


  • jest ona traktem pieszo-rowerowym,

  • na podjeździe należy prowadzić rower - zignorowanie nakazu grozi mandatem,

  • wymagany jest kask, z powodu bliskiego przebywania przy stromych ścianach skalnych,

  • z Czerwonego Klasztoru można wrócić tą samą trasą lub przez Sromowce Wyżne,

  • czas przejazdu jest zmienny, ale warto poświęcić na niego cały dzień (dużo miejsc widokowych).


Jak się przygotować do wyprawy rowerowej?


Jak dowiadujemy się na stronie o Szczawnicy - istnieje wiele tras rowerowych w okolicach miasta, a do większości z nich nie trzeba się szczególnie przygotowywać. Bogata baza noclegowa nie wymaga zabierania za sobą namiotu, a liczne punkty gastronomiczne - w tym z regionalnym jedzeniem, można odnaleźć w najważniejszych miejscach dla Pienin i Beskidu Sądeckiego. Trasy rowerowe można dowolnie modyfikować, wydłużać i skracać, dlatego nadają się dla rodzin z dziećmi, początkujących rowerzystów, jak i zaawansowanych kolarzy.


Na terenie Szczawnicy i okolic działają także wypożyczalnie sprzętu rowerowego, dzięki czemu nie musisz zabierać go ze sobą. Wystarczy, że będziesz miał swój kask rowerowy (obowiązkowy na niektórych fragmentach dróg), odpowiednie ubranie, zapas przekąsek i wody oraz mapy - które możesz także nabyć w informacjach turystycznych w Szczawnicy. Wyprawy rowerowe w Szczawnicy i okolicach to świetny pomysł na spędzenie jednego dnia urlopu, wypadu weekendowego lub kilkudniowej wycieczki na dwóch kółkach.Osoby szukające bardziej szczegółowych informacji na temat atrakcji turystycznych Szczawnicy i jej okolic oraz bazy noclegowej i gastronomicznej tego miasta, uzyskają je na stronie http://www.szczawnica.nrs.pl/.