Polecamy

Atrakcje turystyczne Szczawnicy

Szczawnica powoli wyrasta na solidnego konkurenta najpopularniejszych miast turystycznych w polskich górach. Oprócz pięknego położenia, zapierających dech w piersiach krajobrazów i łagodnego klimatu, zapewnia doskonałe warunki do aktywnego wypoczynku, nabrania sił dzięki wodom mineralnym, a także chwili oddechu w klimatycznych kawiarniach rozsianych po całym mieście.


Atrakcje dla narciarzy


Najwięcej radości z pewnością będą miały osoby sprawnie poruszające się po stokach. Narty to niezbędny element wyposażenia wszystkich wybierających się do Szczawnicy, chociaż na miejscu do dyspozycji turystów dostępne są wypożyczalnie.


  • Szczawnicę otacza od północy pasmo Radziejowej (984 m),

  • Od południa Małe Pieniny, w tym szczyt Rabsztyn (847m)  i Wysoka (1052m),

  • U ujścia doliny znajdują się natomiast Pieniny ze szczytami Sokolicą (747m) i Trzema Koronami (982m).


Aktywni spacerowicze


nordic walking SzczawnicaNiewiele mniej atrakcji czeka na spacerowiczów. Dla nich wyznaczone są trasy dostosowane odpowiednio do poziomu zaawansowania. Szczawnica to idealny punkt, z którego można wyruszyć w piesze wycieczki zwiedzając m.in. Palenicę, Jarmutę, Wąwóz, Homole, Bryjarkę, Bereśnik, Dzwonkówkę, Prehybe, Czerwony Klasztor, Sokolicę, Trzy Korony, Wąwóz Szopczański.

Idealną rozrywką jest skorzystanie z udogodnienia w postaci wyciągu krzesełkowego w centrum miasta, prowadzącego na Palenicę. Stamtąd rozpościera się piękna panorama na całe miasto.


Z kolei obok znajdują się wyciągi narciarskie Szafranówka. Kompleks składa się z 2 tras zjazdowych, usytuowanych obok 3 wyciągów o długości ok. 300 metrów. Poziom trudności zjazdu na obu trasach określany jest, jako łatwy i średnio trudny. Trasy mają średnio 1800 metrów długości. Są idealnie dostosowane do początkujących i średnio zaawansowanych narciarzy, a także snowboardzistów. Dla miłośników jednej deski ponadto udostępniona jest trasa Szafranówka – halfpipe, stworzona do wykonywania ewolucji na desce. Trasa to 100 metrów, a wysokość jej ścian wynosi 3,5 metra. To także miejsce organizacji konkursów w slalomie i halfpipe.


Narciarstwo biegowe i nornic walking


Szczawnica ze swoimi pięknymi trasami spacerowymi, zachęca do aktywności osoby ceniących oprócz aktywnego wypoczynku relaks duszy i ciała. Po szaleństwach na stoku trasy zapraszają do zwiedzania okolicy przy okazji intensywnych spacerów.


Spływ Dunajcem


To jedna z największych atrakcji podczas pobytu w Szczawnicy. Spłynąć wzdłuż rzeki możemy znajdując się na drewnianej tratwie sterowanej przez Flisaka, który chętnie opowiada turystom o okolicznych atrakcjach oraz przygodach sprytnego Janosika, który podobno prowadził życie w karpackich górach. Podczas podróży wzdłuż Dunajca można podziwiać tysiącletnią florę, która nie jest poddawana jakimkolwiek ingerencjom człowieka. To także doskonały sposób na zwiedzanie Pienińskiego Parku Narodowego. Należy jednak mieć na uwadze, że sezon pływania po Dunaju trwa tylko kilka miesięcy, od maja do października. Oprócz spływu tratwą, wielu turystów korzysta z możliwości wiosłowania i chętnie wypożycza kajaki.


Rafting


Obok kajaków, to atrakcja dla turystów szukających mocnych wrażeń. Rafting po Dunajcu to spływ pontonami. Bliskość wody, połączona z wyjątkowym górskim powietrzem to doskonały sposób na relaks i ucieczkę od codziennych problemów.


Wody mineralne


Wody lecznicze płynące przez uzdrowisko mają zbawienny wpływ na drogi oddechowe, zmęczony kręgosłup, a także schorzenia związane ze stawami. Wody mają nazwy pochodzące od imion i tak kolejno:


  • Stefan – sprawdza się podczas problemów z drogami oddechowymi, nie jest natomiast polecany osobom cierpiącym na nadkwasotę żołądka,

  • Magdalena – woda pomagająca w przypadku schorzeń dróg żółciowych i podczas zaparć,

  • Jan - leczy schorzenia dróg oddechowych i nieprzyjemną nadkwasotę żołądka,

  • Szymon – piją go osoby odbywające rekonwalescencje i te cierpiące na problemy z krwią,

  • Wanda – wybawienie dla alergików, łagodzące objawy uczulenia,

  • Helena – szczególnie dobroczynna dla osób z problemami żołądkowymi (w tym wrzodami) i dwunastnicą.


skoki spadochronoweSkoki spadochronowe i lotnictwo


35 km od Szczawnicy znajduje się lotnisko, na którym regularnie organizowane są  kursy spadochronowe i szybownictwa, a także istnieje tam możliwość zdobycia licencji pilota. Oprócz tego w okolicy Szczawnicy organizowane są loty paralotnią, dla tych, którzy nie boją się przestworzy.

Oprócz tego Szczawnica zaprasza fanów rowerowych wycieczek, jazdy konnej, a także osoby uprawiające czynnie pływanie. Ponadto jest wiele innych atrakcji organizowanych przez lokalne władze i domy wczasowe takich jak np. kuligi i ogniska.