Aktualności:V Letni Festiwal Muzyka nad Zdrojami – Szczawnica 29 Czerwiec 2012 o 22:00

Organizatorzy
Oficyna Artystyczna Astraia
Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy
Stowarzyszenie Artystów Pienińskich

Dyrektor artystyczny Katarzyna Wiwer
Dyrektor wykonawczy Rafał Monita

Patronat honorowy 
bp tarnowski Andrzej Jeż
starosta nowotarski Krzysztof Faber
burmistrz Szczawnicy Grzegorz Niezgoda

W 2012 roku festiwal Muzyka nad Zdrojami organizowany przez Oficynę Artystyczną Astraia oraz Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy i Stowarzyszenie Artystów Pienińskich obchodzi swój mały jubileusz. To już piata edycja naszych szczawnickich spotkań z muzyką. W tym roku odbędą się cztery, jakże różnorodne koncerty. Festiwal rozpocznie się w niedzielę 24 czerwca w kościele w Jaworkach, gdzie wystąpi znakomity chór chłopięcy Altenburger Sängerknaben z Austrii w koncercie obejmującym szeroki program od Tomasa de Victorii, poprzez Maurice’a Duruflégo, Franza Schuberta, Johna Denvera aż do Leonarda Cohena. W Święto Szczawnicy w sobotę 21 lipca na scenie pod Palenicą wystąpi Krakowski Kwartet Puzonowy. Zabrzmi między innymi „Muzyka ogni sztucznych” Haendla, „Tritsch-Tratsch Polka” J. Straussa syna, muzyka do „Różowej pantery”, standardy jazzowe, aż do utworów The Beatles. 

W środę 15 sierpnia zapraszamy do kościoła św. Wojciecha w Szczawnicy na koncert organowy. Wystąpią Wacław Golonka – organy oraz Katarzyna Wiwer – sopran. W programie znajdą się utwory religijne XIX i XX wieku. Usłyszymy muzykę Saint-Saënsa, Lemare’a, Faurégo, nie zabraknie również słynnego „Ave Maria” Bacha-Gounoda. Na finał przygotowaliśmy nie lada gratkę dla melomanów oraz miłośników gór. W niedzielę 26 sierpnia w kościele w Szczawnicy odbędzie się koncert, w którym wezmą udział zaprzyjaźnione zespoły: Chór Nauczycielski Gorce z Nowego Targu pod dyr. Janiny Glińskiej Orkiestra Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Fryderyka Chopina w Nowym Targu pod dyr. Marty Łapczyńskiej, Góralski Chór Jaworczanie pod dyr. Ewy Zachwiei, Zespół Pieśni i Tańca Juhasy pod dyr. Ewy Zachwiei, Kapela Góralska Mariusza Tokarczyka, Trio skrzypcowe: Sylwia Hryc, Tobiasz Poręba, Filip Hamerski oraz soliści z Nowego targu i Szczawnicy: Paulina Bielarczyk, Ewa Marta Zachwieja – soprany, Magdalena Jarząbek – wiolonczela. Gościem specjalnym koncertu będzie Andrzej Dziedzina-Wiwer . Na tym niezwykłym koncercie zespoły wykonają Mszę Góralską Tadeusza Maklakiewicza, oraz utwory innych kompozytorów związanych z Podhalem – Jana Pasierba Orlanda, Wacława Geigera, Artura Kaszowskiego, Józefa Titza, zabrzmią również pieśni i melodie z Podhala oraz wiersze szczawnickiego poety Andrzeja Dziedziny-Wiwra. Warto wspomnieć, że do małego jubileuszu Festiwalowego dołączą też niemałe jubileusze. Chór Gorce obchodzi 50-lecie, a Juhasy 25-lecie istnienia. Serdecznie zapraszamy na koncerty festiwalowe.

PROGRAM

24 czerwca 2012, niedziela koncert, godz. 16.00, kościół św. Jana Chrzciciela w Jaworkach

TRADYCJE MUZYKI CHÓRALNEJ

Altenburger Sängerknaben (Austria) chór chłopięcy. W programie kompozycje od Tomasa de Victorii do Leonarda Cohena

21 lipca 2012, sobota koncert, godz. 20.00, scena pod Palenicą w Szczawnicy

ŚWIĘTO SZCZAWNICY

Krakowski Kwartet Puzonowy W programie kompozycje od Thomasa Morley’a do The Beatles

15 sierpnia 2012, środa koncert, godz. 20.15, kościół w Szczawnicy

KONCERT ORGANOWY
Muzyka sakralna

Wacław Golonka – organy, Katarzyna Wiwer – sopran W programie m.in: Bach, Fauré, Gounod, Lemare, Saint-Saëns, Surzyński

26 sierpnia 2012, niedziela

koncert, godz. 20.15, kościół w Szczawnicy

MSZA GÓRALSKA
Chór Nauczycielski Gorce, dyr. Janina Glińska
Orkiestra Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Fryderyka Chopina w Nowym Targu, dyr. Marta Łapczyńska

Góralski Chór Jaworczanie, dyr. Ewa Zachwieja
Zespół Pieśni i Tańca Juhasy, dyr. Ewa Zachwieja
Kapela Góralska Mariusza Tokarczyka
Trio skrzypcowe: Sylwia Hryc, Tobiasz Poręba, Filip Hamerski
Soliści: Paulina Bielarczyk, Ewa Marta Zachwieja – soprany, Magdalena Jarząbek – wiolonczela
Andrzej Dziedzina Wiwer – słowo

W programie: Tadeusz Maklakiewicz, Jan Pasierb Orland, Wacław Geiger, Artur Kaszowski, Józef Titz, pieśni i melodie z Podhala

Um Szczawnica