Aktualności:Nowe wydanie „Spacerkiem po starej Szczawnicy i Rusi Szlachtowskiej” 15 Grudzień 2011 o 22:43

Spacerkiem po starej Szczawnicy i Rusi SzlachtowskiejUkazało się najnowsze wydanie przewodnika Barbary Aliny Węglarz „Spacerkiem po starej Szczawnicy i Rusi Szlachtowskiej”.

Jak pisze autorka we wstepnie:
"Przed kilkunastu laty, kiedy po raz pierwszy opisywałam drogi spacerowe po Szczawnicy, przyświecała mi idea ukazania dziejów miejscowości poprzez historię poszczególnych budynków. Wydawało mi się niezwykle frapujące dotrzeć do najstarszych faktów związanych z danym budynkiem, kto go zbudował i kim był, co się tam znajdowało i jakie architektoniczne zmiany zachodziły ? wiedząc, że za fasadą każdego z nich częstokroć kryją się ciekawe historie rodzinne, a ludzie, którzy je budowali wpisali się w dzieje uzdrowiska. Okazało się, że ta forma przewodnika odpowiada czytelnikom, co zachęciło mnie do dalszej pracy nad rozszerzeniem wielu wątków." 

Obecne wydanie przewodnika historycznego zostało wzbogacone, m.in. o informacje o rodach związanych z uzdrowiskiem: Szalayów, Stadnickich, Kołączkowskich i rodach góralskich. Ponadto rozszerzony został rodział dotyczący historii uzdrowiska, wiele wiadomości zostało uaktualnionych.

Barbara Węglarz jest z wykształcenia etnografem, absolwentką Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ze Szczawnicą związana jest  od 1978 r. Od 2004r. jest dyrektorem Muzeum Pienińskiego w Szczawnicy. Znana jest także jako współautorka publikacji „Żydzi w szczawnickim kurorcie” oraz „Szlak godeł szalayowskich”.