Aktualności:Podsumowanie I etapu prac budowlanych "Dworca Gościnnego" 20 Grudzień 2008 o 20:23

Pierwszy etap prac przy odbudowie „Dworca Gościnnego” w Szczawnicy dobiega końca. Uroczyste podsumowanie odbyło się w piątek 8 maja w „Cafe Helenka” na Placu Dietla. W podpisaniu dokumentu udział wzięli m.in. V-ce Marszałek Województwa Małopolskiego Pan Leszek Zegzda, Starosta Nowotarski Krzysztof Faber oraz Burmistrz Miasta i Gminy Szczawnica Grzegorz Niezgoda. 

Jest to ważne wydarzenie dla mieszkańców Szczawnicy, którzy nie wierzyli w jego powstanie. Budowa rozpoczęta w 2008 roku w błyskawicznym tempie przyniosła pierwszy efekt. Podsumowanie zostanie dokonane przy okazji realizacji już stanu surowego zamkniętego. 

„Dworzec Gościnny” został oddany do użytku w 1864 roku. Była to architektoniczna perła z mnóstwem ganków, galerii, wieżyczek. Tętniło w nim życie kulturalne i towarzyskie Szczawnicy. Odbywały się koncerty, bale, spotkania towarzyskie połączone z tańcami które do dzisiaj starsi mieszkańcy wspominają. W 1962 roku pożar doszczętnie zniszczył budynek i pozostały tylko elementy piwnic które przypominały o dawnej świetności tego miejsca.

 

Powstający budynek będzie utrzymany w dawnym stylu i będzie wierną repliką ale znacznie większą. W środku znajdzie swoje miejsce restauracja, kawiarnia oraz wielofunkcyjna sala teatralno – widowiskowo - kinowa na 500 osób ze składaną sceną oraz składaną widownią. Zgodnie z umową dzierżawy zawartą z Burmistrzem Miasta Szczawnica do końca kwietnia miał powstać stan surowy zamknięty i stosowana komisja składająca się z przedstawicieli Urzędu oraz inwestora dokonała stosowanego odbioru. Uruchomienie budynku planowane jest na 2010 roku, a jeśli prace uda się zakończyć szybciej to Dworek zostanie oddany do użytku odpowiednio wcześniej. Przeznaczony będzie na działalność kulturalną, organizację sympozjów, konferencji, kongresów krajowych jak i zagranicznych.

UM Szczawnica