Aktualności:Przed laty po Pieninach wędrował Karol Wojtyła 13 Październik 2008 o 10:19

Pieniny wzbogaciły się o dwa nowe szlaki, tym razem papieskie.
Wczoraj (12-10-2008) zostały uroczyścieotwarte - szlak wodny przełomu Dunajca i szlak pieszy w Szachtowej. Symbolizują je głazy kamienne z krzyżem papieskim i napisami namarmurowej tablicy o pobycie kardynała Karola Wojtyły w Pieninach.
Uroczystego poświęcenia pomników dokonał biskup diecezji tarnowskiej ks. Władysław Bobowski. Odprawił też uroczystą mszę świętą przy pomniku w "Papieskim Szałasie Zadumy". Opiekunami pomnikówi szlaków papieskich zostali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 w Szlachtowej i Publicznego Gimnazjum w Szczawnicy.
Burmistrz Grzegorz Niezgoda przypomniał słowa papieża Jana Pawła II wypowiedziane podczas pobytu w Nowym Targu: Ja tutaj byłem, pilnujcie mi tych szlaków.
- Słowa te stały się wyzwaniem i zobowiązaniem, jakie przed góralamipostawił Ojciec Święty. Szlaki wytyczane przez papieża nie zawsze były łatwe, ale z pewnością bezpieczne, którymi bez obawy dotrzemy do celu naszej wędrówki - zaznaczył Niezgoda.
Szlakami papieskimi w Polsce opiekuje się Fundacja Szlaki Papieskie. Jej prezes Urszula Własiuk dziękowała tutejszym władzom, kapłanomi miejscowej społeczności za znakomitą współpracę z fundacją, bo dzięki niej szlaki papieskie łączą od dziś już wszystkie polskie góry - od Sudetów
po Bieszczady. W Pieninach kardynał Karol Wojtyła był dwukrotnie-latem
i zimą. Wczasie jednej z wycieczek w 1954 roku zatrzymał się
w schronisku Orlica. Wmaju 1955 roku uczestniczył jedyny raz w Międzynarodowym Spływie Kajakowym im. Tadeusza Pilarskiego na Dunajcu. Wąwóz Homole przeszedł w 1966 roku wraz z prymasem Stefanem Wyszyńskim. Dobrze wszyscy znają słynne wspomnienia papieża z wędrówek po górach wypowiedziane w 1999 roku tuż po mszy świętej w Starym Sączu a odnotowywane jako "powtórka z geografii". Mówił wówczas: jesteśmy tu, w Starym Sączu, skąd wyruszamy ku Dzwonkówce, Wielkiej Raczy (przyp. red. Radziejowej), na Przehybę. Dochodzimy do Wielkiej Raczy. Wracamy na Przehybę i schodzimy albo zjeżdżamy na nartach z Przehyby do Szachtowej i do Krościenka. W Krościenku, na Kopniej Górce jest Centrum Oazy. Warto zaznaczyć, że otwarcie nowych szlaków właśnie wczoraj nie było przypadkowe.
W najbliższy bowiem czwartek przypada 30. rocznica wyboru Karola Wojtyła na papieża. Ma to szczególne znaczenie i wymiar.
Jak zaznaczył na uroczystości burmistrz Niezgoda, teraz górale mogą dumnie powiedzieć, że pilnują szlaków Jana Pawła II.

Stanisław Zachwieja
Autor:"Gazeta Krakowska" 2008-10-13